Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Přihlásit se

Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mě

Vytvořit účet

Povinné údaje
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo
Ověření hesla
E-mail
Ověření emailu
Captcha *
Reload Captcha

Snižuje užívání antidepresiv schopnost empatie?

Z mnoha výzkumů, které byly v minulosti provedeny, vyplývá, že lidé trpící depresí mají sníženou schopnost empatie. Nedávná studie výzkumníků z univerzity ve Vídni (University of Vienna a Medical University of Vienna) však prokázala, že snížená schopnost empatie se vyskytuje v souvislosti s užíváním antidepresiv.

Tedy podle závěrů rakouských vědců neznamená, že s depresí se automaticky pojí nedostatek empatie.

V rámci studie byla vytvořena skupina depresivních pacientů, kteří neužívali antidepresiva. Tato skupina byla vyšetřena dvakrát: nejprve během akutní depresivní epizody (bez medikace) a následně tři měsíce po nasazení antidepresiv (typu SSRI).

Skupina pacientů podstoupila – mimo jiné - vyšetření magnetickou rezonancí, během kterého sledovali videozáběry bolestivých lékařských zákroků. Mozková aktivita byla u depresivních pacientů bez medikace srovnatelná s kontrolní skupinou zcela zdravých jedinců, kteří depresí netrpěli.

Po nasazení antidepresiv byla však mozková aktivita zcela jiná. Části mozku pojící se s empatií, které před medikací „reagovaly“, byly nyní výrazně méně aktivní.

Autoři studie však zdůrazňují, že snížené empatické reakce nebyly způsobeny obecným utlumením negativních emocí. Jak ale působí snížená empatie pacientů na jejich chování a interakci ve společnosti, to je předmětem dalšího bádání a zkoumání.

Více informací o studii najdete zde.

© 2019 Jemiblbe.cz // PHK MARKETING s.r.o.
click here