Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Přihlásit se

Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mě

Vytvořit účet

Povinné údaje
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo
Ověření hesla
E-mail
Ověření emailu
Captcha *
Reload Captcha

Glossary of terms used on this site

Prohledat slovníček

Slovníček

Termín Hlavní definice
Psychiatrie

Psychiatrie je lékařský obor, který léčí duševní poruchy (poruchy v myšlení, ve vnímaní, v emocích...). Odborník v psychiatrii je psychiatr.

Psychoanalýza

Psychoanalýza je soubor psychologických teorií a psychoterapeutická metoda léčby psychických problémů. Vychází z díla Sigmunda Freuda (1856–1939). Dodnes se však rozvíjí a přichází do kontaktu např. i s kognitivními vědami, neurovědami, sociálním konstruktivismem a fenomenologií. Zdroj: Wikipedie

Synonyma - psychoanalýzy, psychoanalýzou, psychoanalýzu
Psychologie

Psychologie je věda, která studuje lidské chování, mentální procesy[1] a tělesné dění[2] včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí (souhrnně označované jako psychika) a snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat. Zdroj: Wikipedie
Odborník v psychologii se nazývá psycholog a nejde o lékaře.

 

Psychoterapeut

Psychoterapeut (hovorově často "terapeut") je profese, která je legislativně ukotvena, jen týká-li se zdravotnictví (tedy je např. poskytována oproti úhradě zdravotní pojišťovnou). V privátní praxi nemá legislativní rámec. V ČR odborné společnosti považují za "psychoterapeuta" osobu s vysokoškolský vzděláním (bez ohledu na směr) a absolvovaným psychoterapeutickým výcvikem (ten obvykle trvá 5-6 let). Psychoterapeutem může být tedy člověk např. s ekonomickým vzděláním (ale s patřičným výcvikem), obvykle jími jsou psychologové nebo psychiatři (opět po absolvování příšlusného výcviku).

Synonyma - terapeut, psychoterapeutka, terapeutka
psychoterapie

Psychoterapie, též terapie, má za cíl dosáhnout, obnovit či rozvinout, případně udržet kvalitu života klientů tak, aby mohli žít život subjektivně spokojený, a to především v aspektech osobních, zdravotních, sociálních a pracovních. Cílem psychoterapie je dosažení optimálního rozvoje osobnosti a odstranění resp. zmírnění psychického či fyzického utrpení jedince. Psychoterapii provádí psychoterapeut prostřednictvím psychoterapeutických prostředků. Psychoterapie může být individuální, párová či skupinová.

Synonyma - terapie, psychoterapii
© 2019 Jemiblbe.cz // PHK MARKETING s.r.o.
click here